Cserkeszőlőről
Cserkeszőlő, Jász-Nagykun Szolnok megye déli részén elterülő hangulatos üdülőfalu. Az ország bármely pontjáról könnyen megközelíthető, Budapesttől 120 km-re, Kecskemét és Békéscsaba között elhelyezkedő község a térség idegenforgalmi központja.
Az Alföld még érintetlen természeti értékekben leggazdagabb része a Tisza és Kőrös folyók által közrefogott Tiszazug, melynek legfiatalabb települése a Cserkeszőlő. A település 1943-ban feltárt, 2300 m mélységből feltörő, 82 Celsius fokos termál vizének köszönheti népszerűségét. Magyarországon egyedülálló hőfokon itt tör fel a termálvíz, ezáltal a legrövidebb idő alatt képes relaxáló- és gyógyhatást elérni. A nagyhatású gyógyvíz több évtizedes tapasztalatok alapján bizonyította gyógyhatását, az alkálikloridos, hidrogénkarbonátos vize hivatalos gyógyvíz-minősítéssel rendelkezik. A teljesen felújított gyógy- és strandfürdőben eredményesen gyógyíthatók a krónikus mozgásszervi, reumatikus betegségek, valamint a nőgyógyászati bántalmak. A gyógyulni vágyók kényelmét szolgálja a helyben történő orvosi rendelés, a fizioterápiás, ill. a masszázs, vízsugármasszázs kezelések.
A gyógymedencék és a kellemes hőfokú úszómedencék egész évben üzemelnek. Májustól októberig az egyedi kialakítású óceáni hullámfürdő, az úszó- és tanmedence, illetve a kisgyermekek részére kialakított medencék jelentenek változatos élményt. Cserkeszőlőben található meg az országban elsőként, a kétpályás ponyvacsúszda és a "Csendes-óceáni" hullámokat gerjesztő hullámmedence!
A gyógyulni és a pihenni vágyókat várják különböző gyógyászati kezelések, kifejezetten reumatikus, krónikus ízületi bántalmak, baleseti sérülések, nőgyógyászati betegségek kezelésére
A 8 hektár területen fekvő Gyógy- és strandfürdőhöz kapcsolódnak vendéglátó ipari egységek, ahol hideg-meleg ételeket, italokat szolgálnak fel, valamint egy automata bowlingpálya, homokos strandfoci és minigolf pálya várja a vendégeket.
A termálkút története:
1942-ben történt, hogy a Cserkeszőlő határában olajat kerestek, de helyette 92 Celsius fokos hévíz tört föl a mélyből, melyet akkor le is zártak, mondván, hogy értéktelen és motorban nem használható folyadék. Az itt lakók fantáziáját azonban erősen ösztökélte a forró víz jelenléte – ami az ország legmelegebb hévize volt sokáig-, így a kutat kinyitották 1948-ban, de visszazárni már nem tudták.
A kútfej olyan szőlőterület és gyümölcsfák közepén helyezkedett el, ahol a forró víz kipusztította volna a kultúrnövényeket, így a gazdák hetekig ástak egy árkot, ahol a vizet elvezették a szőlő és gyümölcsfás területekről.
Az árkot folyamatosan ásók között sok olyan ember akadt, akiknek fájt a lába, a dereka, reuma, vagy izületi betegség kínozta. Néhány dolgos nap után, - amit a kiömlő vizes sárban töltöttek-, azt tapasztalták, hogy megszűntek a fájdalmaik. Az első megfigyelések arról, hogy gyógyvíz folyhat itt ki, ezek voltak.
Később a fő meder mentén, illetve kanális mellett kis teknőket ástak a földbe, amibe beleengedték a vizet, majd mikor kihűlt, beleültek és így váltak ők az első fürdőzőkké.
A „cserkei” víz gyorsan népszerű lett az emberek között. Széles körből érkeztek egyre többen pihenni, kirándulni, gyógyulni. Később felfigyeltek a környező településeken arra, hogy Cserkeszőlőre milyen sokan látogatnak – a nagyszerű adottságú és tartalmú gyógyvíz miatt. Az akkori Szolnok Megyei Tanács segítségével 1955. május 1-jén 3 medencével, valamint női-férfi vállfás öltözővel, az akkori időknek megfelelő elvárási szinten megnyitották a cserkeszőlői Fürdőt.
A rendszerváltást követően a cserkeszőlői fürdő 1992-ben Önkormányzat tulajdonába került. A lepusztult medencék, öltözők felújítására 1998-ig nemigen fordítottak gondot.
1998 őszén azonban az önkormányzat a kor kihívásainak megfelelő fürdő építéséről döntött és nagy tervekkel vágott bele a fürdő és a turizmus fejlesztésébe. Ennek eredménye ma már a több hektáros, gondozott park, a kb 20 medence, élményelem, és a folyamatosan bővülő wellness- és gyógykínálat, minden korosztály számára!