Településtörténet
Cserkeszőlő település 1952.január 01.től létezik, mint önálló község, előtte Tiszakürt része volt. Tiszakürt, így Cserkeszőlő is több mint 1000 éven keresztül magyarlakta település. A "Cserke" név feltehetően felderítő parancsnokot jelent, amit megőrzött a népi emlékezet, mint Cserke vezér.
1938-ban a Magyar Amerikai Olajkutató Társaság megtalálja Cserkeszőlő jövendő hírnevét, a 93 C-os termálvizet, ami több mint 2000 méter mélységhatárig tört fel. A háború alatt a kutat lezárták, majd 1948-ban felújították. A vizsgálatok később kiderítették - amit az elfolyó mélyvíz környékén a homokba gödröt ásó emberek ösztönösen éreztek – a cserkeszőlői termálvíz nagyhatású gyógyvíz. Cserkeszőlő kialakulásában igen nagy szerepet kapott a homokos talajban történő szőlőtelepítés, így alakult ki a ma használatos név is. A gyógyfürdő építését 1954-ben kezdték meg - ezt követően egyre népszerűbb lett a környező települések és városok lakói között. A méltón nagyhírű gyógyvíz ellenére a fürdő és környezetének fejlesztése 1998-ig nem kapott megfelelő hangsúlyt, de az elmúlt években a cserkeszőlői fürdő teljes felújítása és jelentős fejlesztése megtörtént, a környezete megszépült, így méltóképpen várja a vendégeket.
Elhelyezkedés, megközelítés
Cserkeszőlő alföldi település, Jász-Nagykun Szolnok megyében, a Tiszazugban fekszik. Kecskemét- Gyula közötti 44.sz.főközlekedési út szeli át a települést. A fürdő és a szálláshelyek közvetlenül a főút mellett kerületek kialakításra.
Megközelítés Budapestről M5 autópályán Kecskemétig, Kecskeméttől a 44-es főközlekedési úton a 45-ös kilométernél. A település autóbusszal az egész ország területéről megközelíthető, a település buszpályaudvara a fürdő közvetlen közelében található.
A település igazi üdülőfalu, népessége főszezonban több mint kétszerese az állandó lakosságnak. Az idegenforgalmi szezon a gyógyvíznek és a nemrégiben átadott Téli fürdőnek köszönhetően egész éves, a Strandfürdő egy része főszezonban tart nyitva, ám télen is elérhetőek a gyógyvízzel fűtött külső úszómedencék és a gyógyvizes medencék.
A település és környéke első sorban a nyugodt, természetes környezetben pihenni, ill. gyógyulni vágyók számára ideális választás.
Cserkeszőlő nevében is szerepel a környék jellegzetes növénye. Hatalmas szőlőültetvények terülnek el körös-körül. Alföldi borok élvezete mellett több étterem is várja a vendégeket. A homokos talajon igen elterjedt a fóliakertészet, biztosítva a vendégek részére is a friss zöldségellátást.